TECHNOLOGIE JUTRA - GE pokazuje prototyp turbiny z wydruku
TECHNOLOGIE JUTRA

GE pokazuje prototyp turbiny z wydruku – może ona zasilić energią małe miasteczko

 

GE pokazuje prototyp turbiny z wydruku – może ona zasilić energią małe miasteczko

Wygląda na to, że nawet najwięksi myślą nad alternatywnymi źródłami energii. GE (General Electric) przy pomocy drukarek 3D stworzyło prototyp turbiny wielkości biurka. Jest ona w stanie wygenerować energię dla ok. 10 tys. domów. Co więcej, turbina jest przyjazna środowisku, gdyż do pracy używa odpadów z innych źródeł energii.

Rewolucyjne nie jest jednak wykorzystanie druku 3D, bo na tym polu GE ma już pewne osiągnięcia, a sam sposób pracy turbiny. Wykorzystuje ona do generowania energii nie tradycyjną parę, a mieszankę nazwaną "nadkrytycznym dwutlenkiem węgla".

O co chodzi? Pod tą dziwną nazwą kryje się dwutlenek węgla, który przechowywany jest pod wysokim ciśnieniem i w temperaturze 700 stopni Celsjusza. W takiej postaci dwutlenek węgla jest czymś pomiędzy stanem ciekłym a gazowym i przy okazji stanowi bardzo wydajne paliwo do generowania energii.

Większość turbin parowych przetwarza ok. 40% ciepła w energię, zaś nowy typ paliwa pozwala na dziesięcioprocentowy skok wydajności. Zasilanie turbiny tą mieszanką jest też szybsze. O ile turbina parowa potrzebuje 30 minut na rozruch, tej zasilanej nadkrytycznym dwutlenkiem węgla wystarczy minuta czy dwie.

Najważniejsze jednak jest to, że dwutlenek węgla nie emituje żadnych zanieczyszczeń - po użyciu jest ochłodzony, znowu poddany wysokiemu ciśnieniu i powraca do następnej "rundki" przez turbinę. Aby to uczynić wystarczy, że użyje się ciepła z np. innych odpadów energetycznych.

do góry
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl