Apple zrywa z kluczowym partnerem. Firma musi opracować nową technologię
Apple zrywa z kluczowym partnerem. Firma musi opracować nową technologię

Apple zakończy długoletnią współpracę z Imagine Technologies – firmą, z której patentów korzystano przy tworzeniu podzespołów m.in. do iPhone'ów. Gigant z Cupertino w ciągu maksymalnie dwóch lat przestanie używać technologii opracowanych przez Imagine. Pojawia się pytanie o to, czy będzie w stanie od zera stworzyć nową architekturę dla swoich sprzętów

Współpraca między dwoma podmiotami trwa od dziesięciu lat. Brytyjska firma Imagine Technologies odpowiada za technologie wykorzystywane w produkcji czipów graficznych dla iPhone'ów, iPadów czy zegarków Apple Watch. Teraz Apple chce wziąć sprawy w swoje ręce.

Zerwanie współpracy z Imagine Technologies, które ma nastąpić najwcześniej za 15, a najpóźniej za 24 miesiące, to krok Apple w stronę niezależności od zewnętrznych firm oraz większej kontroli nad produkowanymi komponentami.

Gigant z Cupertino posiada 8 proc. akcji Imagine Technologies, a giełdowa wartość brytyjskiej spółki spadła aż o 69 proc. po zapowiedzi zerwania współpracy między dwiema firmami.

  

Apple wydaje się pewny swoich ruchów, tymczasem Imagine zasiewa ziarno wątpliwości, sugerując, że Apple może mieć duże trudności w opracowaniu własnych technologii.

  

W wydanym oświadczeniu Imagine twierdzi, że Apple nie przedstawił „żadnych dowodów na potwierdzenie tego, iż faktycznie nie będzie dłużej potrzebować technologii opracowanych przez Imagine”.

  

Firma wyraża podejrzenie, że po zerwaniu współpracy może dojść do naruszenia własności intelektualnej – gdyż opracowanie od zera własnej architektury sprzętu byłoby dla Apple „ekstremalnie dużym wyzwaniem”. Imagine Technologies liczy na zawarcie alternatywnej umowy z Apple.

  

Zobacz wideorelację z gali rozdania Nagród Fundacji im. Stefana Kisielewskiego:

 
 
 
 
 
0:07 / 2:43
 
 

 

 
do góry
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl