Co to jest wizualizer i jakie daje korzyści?

Wizualizer (kamera dokumentowa), to proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor lub zwykły telewizor. Wykorzystując wbudowaną lub dołączaną, zewnętrzną podświetlarkę możliwe jest także wykorzystanie wizualizera jako tradycyjnego rzutnika folii.

Na tym nie koniec! Wizualizer nagrywa obraz na żywo, dzięki czemu pokazać można żywe stworzenia w ruchu, zademonstrować jakąś czynność (lub nagrać całą lekcję czy pokaz), a także dokonać zdalnego wykładu przez Internet. Nagrywane filmy można zapamiętywać w komputerze, dzięki czemu raz nagrana czynność, która normalnie wymaga dużych przygotowań lub kosztów (np. operacje chirurgiczne, malowanie, konstruowanie) – może być pokazywana w przyszłości kolejnym rocznikom i innym klasom.
 


Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie wizuazliera?

Motywacja i rozwój
Większość opisanych poniżej zastosowań zwiększa motywację uczniów do większego skupienia uwagi. Niektóre dodatkowo pozwalają uczestnikom zajęć na prezentowanie swoich pomysłów i dokonań całej klasie, co rozwija cenne umiejętności, które przydają się później w życiu zawodowym.

Ekologicznie i ekonomicznie
Zastosowanie wizualizera pozwala uniknąć kopiowania i drukowania tych samych dokumentów, testów, stron książek itd..Pozwala to również kupować mniej pomocy naukowych, eksponatów itd. Wizualizer, to korzyść zarówno dla środowiska naturalnego jak i kasy szkolnej.

Nowocześnie…
Wizualizer wniesie do każdej szkoły powiew nowoczesności i pozwoli nauczycielowi przyciągnąć uwagę i skupienie uczniów. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się on nagrywać jakieś szczególne czynności (np. kosztowne w przygotowaniu doświadczenia), to może je łatwo zapisać w komputerze i udostępnić uczniom oraz innym nauczycielom w postaci filmu.

…i tradycyjnie
Dzięki wbudowanej podświetlarce, wizualizer w połączeniu z projektorem zachowują wszystkie funkcje rzutnika, dzięki czemu używać można tradycyjnych folii.

Przodem do klasy
Zastosowanie wizualizera pozwala nauczycielowi spędzisz większość lekcji na interakcji, przodem do klasy, utrzymując lepszy kontakt i zachowując większą kontrolę. Niektóre zastosowania uwalniają nauczyciela od pisania na tablicy i tym samym odwracania się tyłem do uczniów.

Przykłady zastosowań wizualizera na różnych przedmiatach:

Ćwiczenie czytania dla najmłodszych
Nauczyciel kładzie na pulpicie tekst (książka lub ksero dowolnego tekstu), którego uczniowie nie znają i nie mogli się nauczyć wcześniej na pamięć. Wybrani uczniowie odczytują tekst z ekranu. Tekst widoczny jest dla całej klasy w tym samym czasie i inni uczniowie muszą się skupić.

Rozwiążmy ten test!
Przygotowując uczniów do egzaminu testowego z dowolnego przedmiotu, nauczyciel może pokazywać przykładowe plansze testowe i wypełniać je wspólnie z uczniami na ekranie. Wystarczy wówczas 1 kopia testu lub książki z zadaniami.

Ocena prac domowych lub prezentacja wyników
Nauczyciel zadaje pracę domową, np. „narysuj pokój swoich marzeń”. Uczniowie przynoszą swoje prace, które nauczyciel kolejno pokazuje używając wizualizera. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć kilkanaście różnych sposobów wizualizowania danego zadania, a nauczyciel może pokazać, co mu się szczególnie podobało w każdej pracy. Takie podejście do zajęć pozwala też pokazać uczniom w szczegółach, jak oceniana będzie ich praca, w jakim kierunku się rozwijać i jakich błędów unikać.

Poznawanie przyrody na wielkim ekranie
Oglądać można dosłownie wszystko. Przybliżenie liścia, przekrojone ziarna grochu lub żywe mrówki, chodzące w słoiku. W starszych klasach, dzięki dużemu zbliżeniu oglądać można fragmenty tkanek i inne eksponaty z pracowni biologicznej i chemicznej.

Matematyka na żywo!
Wykresy, funkcje, bryły – nauczyciel rysuje je wszystkie na zwykłej kartce, na pulpicie wizualizera. Cała klasa obserwuje czynność na ekranie w dużym powiększeniu. Rysunki mogą być kolorowe, a obraz pokazywany jest na żywo.

Lekcja plastyki ciekawa jak nigdy
Naukę rysunku, wyklejania, lepienia z plasteliny lub jakiejkolwiek innej czynności przeprowadza się w nowy sposób. Kamera nagrywa każdą czynność, a uczniowie obserwują ją w zbliżeniu na dużym ekranie. Dobrym pomysłem może być zmotywowanie bardziej utalentowanych uczniów do pokazania swoich umiejętności.

Doświadczenia na lekcji fizyki
Ilustrowanie praw fizyki za pomocą prostych doświadczeń nigdy nie było łatwiejsze. Uczniowie mogą pozostać w swoich ławkach i nawet ostatni rząd będzie doskonale widział, co robi nauczyciel, bo całe doświadczenie wyświetli się na żywo na ekranie.

Świat z bliska
Na lekcji geografii pokazywać można globus, mapy i wykresy. I wystarczy jeśli w pracowni znajduje się tylko 1 sztuka każdej z tych pomocy naukowych, bo dzięki wizualizerowi obejrzą ją wszyscy uczniowie na raz.

Na lekcji muzyki
Tekst piosenki dla całej klasy wystarczy umieścić na pulpicie wizualizera. Wszyscy uczniowie zobaczą go na ekranie. Nauczyciel może używać stale tych samych stron z piosenkami, bez konieczności kopiowania ich dla uczniów.

Która to godzina?
Na pulpicie kładzie się zegarek, a następnie zmieniając ustawienia wskazówek uczy się dzieci rozpoznawania godziny. Kolejnym etapem jest oczywiście quiz – kto zgadnie pierwszy, która to godzina?

Co właściwie jemy?
Uczniowie przynoszą na lekcję różne rodzaje pakowanej żywności (lub samych opakowań). Zajęcia polegają na ocenie poszczególnych etykiet pod kątem zawartości niezdrowych substancji i wartości odżywczej produktów.

Prezentacja wyjątkowych (i cennych) materiałów
Nauczyciel lub uczniowie przynoszą na lekcję ciekawe książki i przedmioty, które mogą być pokazane od razu całej klasie bez ryzyka zniszczenia czegokolwiek, jak to się często dzieje przy przechodzeniu przedmiotów z rąk do rąk. Kto przyniesie Księgę Rekordów Guinessa, a kto sklejony model samolotu?


Na co zwrócić uwagę przy zakupie wizualizera?


Rodzaj kamery
Najważniejszą częścią wizualizera jest kamera wideo umieszczona na regulowanym ramieniu. Z punktu widzenia użytkownika istotny jest rodzaj ramienia, który wpływa na stabilność obrazu. Najtańsze urządzenia posiadają elastyczne ramię, które można umieścić praktycznie w dowolnej pozycji. Najwygodniejsze w obsłudze są jednak urządzenia na sztywnym ramieniu, gdzie tylko głowica kamery jest obrotowa. Takie rozwiązania zapewniają wyjątkowy komfort pracy, ponieważ ustawienie kamery tak, aby obejmowała całą stronę A4 i znajdowała się pod odpowiednim kątem zajmuje dosłownie sekundę.
Na rynku dostępne są również rozwiązania wyposażone w kamerę obracaną elektrycznie (z pilota). Umożliwia to „przewijanie” obrazu widocznego na ekranie bez fizycznego przesuwania kartki lub książki.


Zoom optyczny
 Przy wyborze wizualizera bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych cech użytkowych, jaką jest optyczny zoom. Parametr ten (podobnie jak w aparatach cyfrowych) określa jak dobre zbliżenie pokazywanego przedmiotu możemy uzyskać. W dobrej klasy urządzeniach zoom optyczny ma wartość od 3x do 22x. Nie należy go mylić z zoomem cyfrowym, który polega na sztucznym (cyfrowym) powiększeniu obrazu, bez faktycznego zbliżenia, co wiąże się z dużym pogorszeniem jakości.


Wbudowany pulpit i oświetlenie
W kolejnym etapie należy zwrócić uwagę, czy wizualizer wyposażony jest w podświetlany pulpit. Pozwala on nie tylko na korzystanie w pracy z przezroczystych folii do rzutników lub wyświetlanie zdjęć RTG, ale przede wszystkim jasno określa pole, w którym aktywna jest kamera. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie należy umieścić dokument lub przedmiot, który chce się pokazać.

Dla dobrej jakości obrazu ważne jest oświetlenie, a tutaj często dochodzi do sprzeczności – mocne oświetlenie w sali obniża jakość obrazu z projektora, zbyt słabe – zdecydowanie pogarsza jakość nagrywania. Rozwiązaniem jest wbudowane oświetlenie wizualizera, skierowane dokładnie na przedmiot lub dokument, który jest pokazywany. Najlepsze wizualizery, te z wbudowanym pulpitem posiadają 2 zewnętrzne ramiona z lampami dokładnie oświetlającymi pulpit. Warto zwrócić uwagę, czy lampy te wykonane są w technologii LED, dzięki której lampy są zimne w dotyku, a ich żywotność sięga 10 lat.


Współpraca z tablicą interaktywną i komputerem
W niektórych wizualizerach możliwe jest podłączenie do komputera za pomocą portu USB i pełne sterowanie urządzeniem za pośrednictwem komputera. Wówczas wizualizer staje się również kamerą internetową. Połączenie to umożliwia również przechwytywanie obrazów i filmów z kamery do komputera.
Wizualizer można także podłączyć do tablicy interaktywnej. Współpraca tablicy i wizualizera umożliwia nie tylko obserwację małych obiektów i zjawisk mikroskopowych na dużym ekranie (tablice mają z reguły 78-88 cali), ale przede wszystkim bezpośrednią analizę i zapisywanie notatek na wyświetlanym obrazie. Nauczyciel może wyświetlać dokumenty, przewijać je w czasie zajęć i nanosić swoje uwagi, podświetlać ważne fragmenty itd.. Cały wykład lub lekcja mogą być potem nagrane w postaci filmu i udostępnione uczniom w Internecie do przeanalizowania w domu. Ciekawe zajęcia dodatkowe (np. nieobowiązkowe lekcje spoza programu nauczania) mogą być nagrywane i udostępniane na szkolnej stronie internetowej.


Wbudowany skaler obrazu i replikator portów
Przy planowaniu zakupów do pracowni multimedialnej w szkole warto zwrócić uwagę na urządzenia, których wybór pomoże zaoszczędzić poważne kwoty na instalacji i okablowaniu.
Jedną z funkcji, o których mowa jest wbudowany skaler obrazu i replikator portów. Wizualizery wyposażone te funkcje pozwalają na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie (np. magnetowid, DVD, laptop) i wyświetlanie obrazu na jednym wyświetlaczu (np. projektor lub TV) lub na dwóch jednocześnie (obraz dla słuchaczy na projektorze, podgląd dla nauczyciela na małym monitorze). Zmiana rozdzielczości i dostrajanie obrazu odbywa się automatycznie. Rozwiązanie to dotyczy nie tylko obrazu, ale również dźwięku, który zbierany jest z kilku urządzeń i przekazywany na jedną parę głośników. Oszczędza się w ten sposób na kosztach okablowania, które normalnie musiałoby łączyć każde z tych urządzeń z projektorem i oddzielnie z nagłośnieniem.


Współpraca z mikroskopem
Część wizualizerów współpracuje z mikroskopem. Odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnej przystawki (adaptera) do mikroskopu, która pozwala umieścić głowę kamery w okularze mikroskopu. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie obserwacji zjawisk/organizmów mikroskopowych przez wszystkie dzieci, w tym samym czasie a nauczyciel nie musi przerywać lekcji w oczekiwaniu aż każdy uczeń podejdzie i zobaczy obiekt pod mikroskopem. Pozwala to ograniczyć wydatki związane z koniecznością zakupu większej ilości mikroskopów i próbek oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia cennych eksponatów przez uczniów.

<< Strona główna