Jak wybrać dobry monitor LCD  do  biura  czy też domu?


Ze względu na coraz niższe ceny paneli LCD wiele ludzi wymienia swoje stare monitory kineskopowe CRT na płaskie ekrany. Oferta na rynku jest naprawdę duża, wiele modeli jest bardzo zbliżonych parametrami do siebie pomimo różnych producentów. Powstaje pytanie, czym tak naprawdę powinniśmy się kierować przy zakupiemonitora do naszego biura. Jakie są wady i zalety cienkich monitorów i co tak naprawdę ukrywa się pod parametrami jakie podają producenci.

Rozmiar matrycy. Wiele osób zastanawia się jaki najbardziej optymalny rozmiar monitora do biura. Czy kupować monitor standardowy czy panoramiczny. Naszym zadaniem monitor panoramiczny opłaca się kupić powyżej 20 cali. Przy tych rozmiarach możliwe jest otwarcie na jednym ekranie np. przeglądarki internetowej i dokumentu (Word, Excel) co ułatwia prace osobą które zbierają informację, analizują dane. Nie muszą one „skakać” między okienkami co zaoszczędza dużo czasu. Przy zakupie monitorów do typowej pracy biurowej polecamy 19 calowe ekrany. Nie są one dużo droższe od 17 a gwarantują one bardzo duży komfort pracy (wyraźny obraz, dobrą rozdzielczość).

Czas reakcji matrycy – jest to czas przejścia pojedynczego piksela ze stanu zapalonego (biały) do stanu zgaszonego (czarny) a następnie ponownie do stanu zapalonego (biały) i jest wyrażony w milisekundach. Należy zwrócić uwagę czy czas podawany jest według standardów ISO czy G/G. Przy tym ostatnim podane czasy, charakteryzują się przejściem piksela z koloru szarego do czarnego i z powrotem, co stanowi mniej więcej połowę standardu ISO. Bezpiecznie jest wówczas podwoić ten czas aby uzyskać wiarygodny wynik. Im mniejszy czas reakcji tym obraz mniej smuży przy wyświetlaniu dynamicznych obrazów. Wynikiem satysfakcjonującym będzie czas na poziome 10 -15 milisekund.

Jasność panela LCD warto interesować się monitorami które osiągają nominalną jasność na poziomie 300 cd/m kw, poniżej tego poziomu praca z ekranem nie będzie komfortowa. Ekrany o jasności rzędu 500 cd/m kw gwarantują nam bardzo ładny obraz.

Kontrast umożliwia nam zachowanie nasycenia barw na naszym ekranie w oświetlonych pomieszczeniach. Im większy kontrast tym obraz ma bardziej żywe kolory. Obecnie standardem jest kontrast na poziomie 500:1, ale lepiej poszukać ekranów LCD z kontrastem na poziomie 700-1000:1. Podobnie jak w przypadku czasu reakcji matrycy podawane przez producentów wartości mogą różnić się ze względu na standardy wykonywania pomiaru.

Kąty widzenia – nie warto kupować monitora LCD który kąty widzenia ma poniżej wartości 150stopni/150stopni (góra/boki) gdyż użytkowanie takiego ekran będzie uciążliwe. Im większy kąt widzenia tym postrzeganie barw na monitorze w różnych położeniach będzie lepsze. Największe kąty widzenia to 178stopni/178stopni. Również i tu podawane przez producentów wartości mogą się różnić od rzeczywistości (np. poprzez regulację ręczną położenia monitora góra/dół).


Regulacja położenia – ważne jest aby monitor miał regulacje pochylenia ekrany. Przydatna jest również regulacja góra dół. Niektóre monitory maja funkcję „pivot” która umożliwia obrót monitora o 90stopni.

Sygnał – obecnie warto jest kupować monitory które prócz wejścia analogowego D-Sub posiadają przynajmniej wejście cyfrowe DVI, gdyż komputery są częściej wymieniane niż monitory a producenci kart graficznych odchodzą już od standardu D-Sub zastępując go właśnie wcześniej wspomnianym DVI czy nowymi HDMI, S-Video.

Gwarancja – nie wiele producentów udziela na podstawowe modele gwarancji na tzw. martwe piksele czyli punkty na naszej matrycy które się nie świecą i są czarne lub pozostają czerwone, niebieskie bądź zielone. Zazwyczaj gwarancja na monitor wacha się od 24 do 36 miesięcy i może być obsługiwana w systemie door to door co jest dodatkowym atutem przy wyborze monitora.

<< Strona główna